Zázvor

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Zázvor

Specifická jemně štiplavá chuť, citrusová vůně a pořádná síla – to je zázvor. Dužina sušeného zázvoru má světlou žlutou barvu a tužší dužinu, která vás prohřeje až do morku kostí.

Ze sušeného zázvoru si jednoduše připravíte čaj, který vás zahřeje a dodá vám energii a sílu nejen v chřipkovém období. Stačí ho nakrájet na menší kousky, zalít horkou vodu a nechat 15 minut vyluhovat. Přidejte ještě citron a med a máte před sebou jednu z nejlepších medicín na nachlazení. Čaj však není jedinou možností, jak ho využít. Zázvor rozhodně nemůže chybět v asijské kuchyni – je dokonce součástí kari koření. Sušený zázvor se skvěle hodí k masu i do omáček, a samozřejmě i do sušenek, perníku či vánočního cukroví.

Konzumace zázvoru 

Zázvor je nabitý zdraví prospěšnými látkami. Patří mezi ně například vláknina, vitamin B3, B5, B6, B9, C a E, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek, měď, mangan, sodík a jeho typickou štiplavou chuť mu dodává gingerol. Nenajdete v něm žádný tuk, takže se hodí i při redukčních dietách. Jako u všeho však platí: všeho s mírou. Proto zázvor neužívejte ve velkém množství.

Zázvor úžasně pomáhá při migrénách i nevolnosti – ocení ho tedy jak těhotné ženy, tak osoby, kterým se dělá nevolno při cestování. Celkově zlepšuje zažívání, protože stimuluje tvorbu trávicích šťáv, pomáhá eliminovat pálení i nadýmání.

Zajímavosti o zázvoru

Zázvor pochází z Číny, dnes se ale pěstuje v tropických pásmech i v jiných částech světa, například v Indii a Karibiku. Zázvor je trvalá bylina s tlustými rozvětvenými oddenky – a právě ty konzumujeme. Sušený zázvor odebíráme od ověřených pěstitelů, kteří ho sklízejí, až je plně dozrálý. Díky tomu se můžete těšit na jeho plnou chuť, prémiovou kvalitu a maximální čerstvost. Sušený zázvor je navíc velmi praktický – je trvanlivý, lehký a skladný, takže nezabere moc místa v tašce a můžete si ho vzít kamkoliv sebou. Pro co nejdelší dobu čerstvosti ho skladujte na tmavém a chladném místě v uzavíratelné nádobě.