PaPaya

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Papaya

Sušená papaya vás svou vůní a chutí v okamžiku přenese do exotických krajů. Má krásnou lososově růžovou barvu a příjemnou máslovou konzistenci. Sušením se navíc ještě zvýraznila její sladká chuť a i pár kousků vám dodá spoustu energie.

Sušená papaya je výborná i samotná jako zdravé mlsání – pokud k ní však přidáte ještě oříšky nebo semínka, získáte rychlou a plnohodnotnou svačinku, která vás rychle zasytí. Zkuste ji nasypat i do jogurtu, domácího müsli, snídaňové kaše nebo třeba do salátu. Je také oblíbenou ingrediencí v raw receptech. Obrovskou výhodou sušené papayi je nejen to, že si ji můžete vychutnat v jakémkoliv ročním období, ale také to, že je lehká, nezabere moc místa, nerozmačká se a na určitou dobu jí neuškodí ani pobyt v teple – hodí se proto jako svačinka do práce, do školy a na výlety.

Konzumace papayi

Papaya je nejen chutná, ale je také bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek. Obsahuje vitamin A, C, E a K, kyselinu listovou a panthotenovou, sodík, síru, železo, fosfor, hořčík, měď a betakaroten, kterého obsahuje dokonce více než mrkev. Kromě těchto vitaminů a minerálů v ní najdete také spoustu vlákniny, bílkoviny a flavonoidy, které jsou známé také jako vitamin P.

Sušená papaya obsahuje také jeden zajímavý enzym – papain, který napomáhá trávení. Působí v těle totiž podobně jako žaludeční šťávy, napomáhá se štěpením proteinů.

Zajímavosti o papayi

Toto exotické ovoce má svůj původ ve sluncem zalitém Mexiku. Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku a ochutnal papayu, po prvním zakousnutí ji začal nazývat ovocem andělů. Dnes se papaya pěstuje také v Indii či Thajsku, odkud pochází právě sušené kousky na našem e-shopu. Tato rostlina má ale i spoustu dalších zajímavých využití, například v Asii byla po staletí využívána ženami jako antikoncepce a používaný je i bílý latex, který z rostliny vytéká při naříznutí. Přestože sušená papaya vydrží čerstvá opravdu dlouhou dobu, doporučujeme ji skladovat na tmavém a chladném místě v uzavřené nádobě.