Meruňky

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Meruňky

Chuť sušených meruněk vám připomene léto, ať už je právě jakékoliv roční období. Jsou totiž voňavé, sladké a díky tomu, že jsou usušené v celku, taky úžasně šťavnaté. Sušené meruňky jsou navíc praktické – v tašce se nerozmačkají, nezaberou skoro žádné místo a jsou lehké. Tuhle porci vitamínů si tak můžete dopřát takřka kdekoliv a kdykoliv.

Sušené meruňky jsou lahodné i samotné, pro ty největší mlsouny jsme si navíc připravili také meruňky v polevě. V kombinaci se semínky nebo oříšky vytvoří meruňky zdravou a chutnou svačinku, vynikající jsou také v jogurtu, snídaňové kaši, smoothie nebo v domácí granole. Můžete s nimi také osladit takřka jakýkoliv moučník.

Účinky meruněk na zdraví

Meruňky obsahují kromě celé řady vitaminů a minerálů také vlákninu a přírodní cukry – glukózu a fruktózu, a to až z 50 % svého objemu. Dále v nich najdete vitamin B2, B3, B5 a B6, antioxidanty vitamin C a vitamin E, betakaroten a kyselinu listovou. Z minerálů obsahují meruňky hořčík, vápník, draslík, jód, fosfor, zinek, selen, mangan a poměrně hodně železa.

Díky tak bohatému obsahu mají meruňky silné detoxikační a antioxidační účinky, působí proti rakovině, cirhóze, revmatismu a dně. Posilují srdce, imunitní systém i nervovou soustavu. Mimo to mají sušené meruňky pozitivní vliv na krevní tlak a růst vlasů. Známé jsou také pro své silné močopudné a projímavé účinky.

Zajímavosti o meruňkách

Meruňky se v Číně pěstují již více než 2000 let. Krásné drobné květy tohoto stromu však můžete pozorovat každé jaro i u nás v tuzemsku, kde jsou využívány převážně při pečení a na přípravu kompotů a marmelád, ale také se z nich vypaluje oblíbená meruňkovice. Naše sušené meruňky si však na rozdíl od čerstvých můžete dopřát po celý rok. Pro co nejdelší trvanlivost je doporučujeme uchovávat v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě.