Fíky

  • 31 156 

    Fíky pochází pravděpodobně z Egypta, kde se využívaly již v roce 9200 př.n.l., a velmi dlouho zastávaly funkci důležité součásti obživy. Čerstvé fíky jsou dostupné jen poměrně krátkou dobu v roce.

Fíky obsahují velké množství vápníku a draslíku, tedy minerálů důležitých pro zdravé kosti, kůži a pro správnou funkci mnoha orgánů. Fíky také podporují správnou funkci metabolismu a čištění cévního systému. Díky tomu se doporučují zejména pro starší lidi.

Nabízíme výjimečnou kvalitu, čerstvost, výhodné ceny a velký výběr toho nejlepšího na českém trhu. Vše nakupujeme vždy nejblíže u prověřeného výrobce či pěstitele, díky tomu dohlížíme na skvělou kvalitu a výhodné ceny.

Jsou bohaté na vitamín E, B6, B1 a B2 , ale mají nedostatek vitamínu A a C. Z minerálů obsahují draslík, vápník, hořčík a železo. Stopové prvky jako zinek, měď a mangan jsou v nich též přítomny ve velkém množství.

Dužnaté, sladké fíky jsou nejlepší alternativou k různým nezdravým sladkostem. Jsou stejně sladké a chutnají stejně dobře, a přitom jsou mnohem stravitelnější a nepůsobí na tloušťku. Fíky mají ze všech potravin nejvyšší alkalické hodnoty. Hodí se proto výborně k neutralizaci kyselých potravin. Stravou zvlášť bohatou na kyseliny jsou maso, uzeniny, bílé pečivo a cukr.

Fíky obsahují hodně vlákniny, a sice pektin (což je rozpustná vláknina, která snižuje krevní hladinu cholesterolu) a nerozpustnou vlákninu (která usnadňuje průchod jídla střevy, a tak chrání před zácpou jiným střevními poruchami). Vysoký obsah látek, jenž vytvářejí slizy způsobuje to, že fíky jsou mnohem lepší a hlavně přírodní laxativum (projímadlo) než léky z lékárny, jenž mají nežádoucí vedlejší účinky na náš organismus. Mnoho nažek ve fících působí ve střevech jako vláknina. Několik fíků denně udělá pro vaši zdravou střevní flóru opravdu záslužný čin.