Fíky

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Fíky

Hruškovitý tvar, fialová barva, exotická vůně a sladká chuť – to jsou fíky. Tohle lahodné ovoce je však také bohatým zdrojem vitaminů a minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Sušené fíky mají ještě intenzivnější chuť než čerstvé, jsou dostupné po celý rok a navíc jsou opravdu praktické, obzvlášť na cesty – nerozmačkají se v tašce a jsou lehké a skladné.

Spousta z vás je mlsá jen tak na chuť, ale výborně se hodí také do domácí granoly, jogurtu nebo ovesné kaše, jsou vynikající v moučnících. Abyste si připravili zdravou, chutnou a plnohodnotnou svačinku, stačí k sušeným fíkům přidat ještě oříšky. Dokonale však pasují i k masu, a pokud je povaříte v mléku, získáte účinný lék na vykašlávání.

Účinky fíků na zdraví

Fíky obsahují vitaminy C a E – antioxidanty, které zpomalují oxidaci buněk a tedy i stárnutí a také podporují imunitu. Vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B2 a B6, které jsou ve fících obsažené, prospívají v kombinaci s hořčíkem při fyzické i psychické zátěži. Z minerálů ve fících najdete poměrně vysoké množství vápníku a draslíku, které jsou zásadní pro zdravé kosti, kůži a správnou funkci několika orgánů. Dále v jejich složení najdete zinek, měď, mangan a železo, které je vhodné doplňovat při chudokrevnosti. Fíky zlepšují metabolické funkce a pomáhají s čištěním cévního systému. Děje se tak například díky vláknině, a to rozpustné i nerozpustné, která je důležitá pro zažívání. Díky tomu mohou fíky sloužit také jako přírodní projímadlo.

Ze všech potravin na světě mají fíky nejvyšší alkalické hodnoty, díky čemuž jsou vhodné k neutralizaci kyselosti. To je skvělé zejména proto, že mnoho našich obvyklých potravin je bohatých na kyseliny – například maso, uzeniny, bílé pečivo nebo cukr. Navíc mají fíky nízký glykemický index, takže se po jejich konzumaci nezvyšuje hladina krevního cukru. Rostlinné steroly, které fíky obsahují, pomáhají snížit hladinu cholesterolu. Díky tak bohatému složení je pravidelná konzumace fíků také prevencí kardiovaskulárních onemocnění, nemocí oběhové soustavy, osteoporózy i rakoviny tlustého střeva.

Zajímavosti o fících

Věděli jste, že fíky nejsou ovoce, ale uzavřené květy malého stromku zvaného fíkovník? Může na něm vyrůst až 1000 květů – fíků. Fíky pochází s největší pravděpodobností z Egypta, kde je lidé využívali už 9200 let př.n.l. a kde byly velmi dlouho nenahraditelnou součástí stravy. Dnes se pěstují také v Řecku, Španělsku a Turecku, odkud pochází právě naše sušené fíky. Dodavatele jsme pečlivě vybírali a vy se můžete těšit na intenzivní chuť zralých fíků, jejich maximální čerstvost a prémiovou kvalitu. Sušené ovoce doporučujeme pro jeho maximální trvanlivost skladovat v uzavřené nádobě na tmavém a chladném místě.