Brusinky

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Brusinky

Brusinky patří k nejoblíbenějšímu sušenému ovoci. A není se čemu divit – jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a jsou přímo nabité vitamíny.

Jsou tak chutné, že si je většina z nás ráda vychutná i jen tak samotné při večerním zobání, k čemuž skvěle poslouží také sušené brusinky v polevě. Stačí ale, abyste k nim přisypali trošku oříšků či semínek a máte hotovou plnohodnotnou svačinu na doma, na cesty, do školy či do práce. Sušené ovoce je na cesty navíc mnohem praktičtější, než čerstvé – je lehké, skladné, nerozmačká se a nevadí mu ani být chvíli v teple. Zkuste si sušené brusinky nasypat třeba do jogurtu, přidat do domácí granoly nebo ovesné kaše, ozdobit s nimi vaše oblíbené moučníky nebo si z nich uvařit výtečný čaj. Brusinky se výborně hodí i k masu – skvěle chutnají v paštice a svíčkovou si bez nich umí představit jen málokdo.

Účinky brusinek na zdraví

Brusinky si díky svému bohatému obsahu vysloužily zařazení mezi superpotraviny. V jejich složení najdete třísloviny, důležité kyseliny, vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík, vitaminy A, C, a E, proanthocyanidin a v neposlední řadě vlákninu.

Pravidelná konzumace brusinek napomáhá při snižování hladiny cholesterolu

Zajímavosti o brusinkách

Klikva velkoplodá, jak se brusinka správně nazývá, je odolný keř, kterému se nejlépe daří v polostínu na vřesovištích. Brusinky často a rádi konzumovali už Indiáni v Severní Americe, kde se klikva dodnes pěstuje a odkud pochází i ty sušené, které najdete v našem obchodě. Syrové brusinky se kvůli své trpké chuti moc nejí – pro lepší chuť se suší nebo se z nich vyrábí kompoty a džemy. Sušené brusinky odebíráme jen od prověřených dodavatelů, můžete se tedy těšit na špičkovou kvalitu a čerstvost. Pokud chcete jejich trvanlivost prodloužit na maximum, schovejte je po otevření do uzavíratelné nádoby na tmavé a chladné místo.