Brusinky

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Brusinky

Brusinky patří k nejoblíbenějšímu sušenému ovoci. A není se čemu divit – jsou šťavnaté, mají sladkokyselou chuť a jsou přímo nabité vitamíny.

Jsou tak chutné, že si je většina z nás ráda vychutná i jen tak samotné při večerním zobání, k čemuž skvěle poslouží také sušené brusinky v polevě. Stačí ale, abyste k nim přisypali trošku oříšků či semínek a máte hotovou plnohodnotnou svačinu na doma, na cesty, do školy či do práce. Sušené ovoce je na cesty navíc mnohem praktičtější, než čerstvé – je lehké, skladné, nerozmačká se a nevadí mu ani být chvíli v teple. Zkuste si sušené brusinky nasypat třeba do jogurtu, přidat do domácí granoly nebo ovesné kaše, ozdobit s nimi vaše oblíbené moučníky nebo si z nich uvařit výtečný čaj. Brusinky se výborně hodí i k masu – skvěle chutnají v paštice a svíčkovou si bez nich umí představit jen málokdo.

Účinky brusinek na zdraví

Brusinky si díky svému bohatému obsahu vysloužily zařazení mezi superpotraviny. V jejich složení najdete třísloviny, důležité kyseliny, vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík, vitaminy A, C, a E, proanthocyanidin a v neposlední řadě vlákninu. Jsou známé zejména svými silnými účinky na zdraví močových cest. V organismu totiž působí protizánětlivě a antibakteriálně a umí si poradit s přemnoženou Escherichia coli na nesprávných místech. Skvělou prevencí chronických problémů jsou také díky tomu, že nevyvolávají resistenci bakterií, takže je možné je užívat dlouhodobě.

Kromě léčivého vlivu na močové cesty pomáhá pravidelná konzumace brusinek i při snižování hladiny cholesterolu, působí také jako prevence nemocí srdce a cév, rakoviny, zejména prostaty, prsu, vaječníků a tlustého střeva. Brusinky si určitě dejte také v případě, že se potřebujete zbavit otoků, horečky či stabilizovat krevní tlak. Antisepticky brusinky účinkují i v ústní dutině, čímž jsou vhodnou prevencí zubního kazu.

Zajímavosti o brusinkách

Klikva velkoplodá, jak se brusinka správně nazývá, je odolný keř, kterému se nejlépe daří v polostínu na vřesovištích. Brusinky často a rádi konzumovali už Indiáni v Severní Americe, kde se klikva dodnes pěstuje a odkud pochází i ty sušené, které najdete v našem obchodě. Syrové brusinky se kvůli své trpké chuti moc nejí – pro lepší chuť se suší nebo se z nich vyrábí kompoty a džemy. Sušené brusinky odebíráme jen od prověřených dodavatelů, můžete se tedy těšit na špičkovou kvalitu a čerstvost. Pokud chcete jejich trvanlivost prodloužit na maximum, schovejte je po otevření do uzavíratelné nádoby na tmavé a chladné místo.