Slunečnice

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Slunečnicová semínka

Slunečnice jsou nádherné rostliny, které se pyšní nezaměnitelnými žlutými květy. To nejlepší z celé rostliny ale ukrývají její semínka – jsou velká, křupavá, sladká a hlavně plná vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek.
Slunečnicová semínka mají velmi široké využití nejen v kuchyni. Běžně se využívají nejen na posyp pečiva, ale i do samotného těsta, a slouží tak jako zdravá přísada a zároveň krásná ozdoba. Přidat je rozhodně neváhejte do salátů, do pomazánek a do polévek, obzvlášť těch krémových. Slunečnicová semínka ale chutnají skvěle i samostatně. Namíchejte je s oříšky a sušeným ovocem a v okamžiku máte připravenou plnohodnotnou svačinu na výlet, která vydrží v teple i v chladu, je lehká, skladná a nerozmačká se v batohu. A pokud hledáte něco zdravějšího jen tak na mls k večernímu sledování televize, opražte si semínka na sucho na pánvi.

Proč zařadit slunečnicová semínka do jídelníčku

Pouhé dvě lžíce slunečnicových semínek denně můžou působit na zdraví skoro zázračně. Je to díky vysokému obsahu bílkovin, které napomáhají  růstu a regeneraci svalů, vlákniny, která je silným pomocníkem zažívacího systému a nenasycených mastných kyselin. Ze všech známých semínek dokonce obsahují největší množství fytosterolu. Ten má podobnou strukturu jako cholesterol, díky čemuž vyrovnává jeho hladiny v těle.  Slunečnicová semínka obsahují také esenciální kyseliny.

Slunečnicová semínka jsou bohatá také na řadu vitaminů a minerálů, mezi nejprospěšnější z nich patří selen a vitamin E. Tyto antioxidanty neutralizují volné radikály, které můžou poškozovat buňky, čímž zpomalují stárnutí. Mezi další minerály a vitaminy v těchto semínkách patří vitaminy skupiny B, hořčík, draslík, vápník, zinek, železo, fosfor a sodík.

Zajímavosti o slunečnici

Slunečnice je jednou z prvních rostlin, které byly pěstovány na území Spojených států. Ve Střední Americe se dokonce pěstují už více než 5000 let. Každá jedna rostlina, která se může dorůst až do výšky majestátních čtyř metrů, skrývá ve svém květu až 2000 semínek.

Přestože jsou slunečnicová semínka poměrně měkká a dají se snadno rozkousat, pro ještě lepší stravitelnost a vstřebatelnost všech zdraví prospěšných látek je doporučujeme na několik hodin před konzumací namočit do vody, nebo je dokonce nechat naklíčit. Slunečnicová semínka k vám dovážíme ze sluncem zalitého Bulharska a dodavatele pečlivě vybíráme. Díky tomu si můžete být jistí, že vždy dostanete čerstvá semínka prémiové kvality. Pro maximální trvanlivost je po otevření skladujte v uzavřené nádobě na chladném a tmavém místě.