Rozinky

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Rozinky

Dokážete si představit babiččin štrúdl nebo vánočku bez rozinek? My rozhodně ne. Tyhle malé bobulky vznikají sušením těch nejsladších hroznů vinné révy a kromě nezaměnitelné chuti jsou oblíbené i pro své unikátní složení plné vitaminů a dalších nutričních látek. A jsou jako dělané na výlety i jako svačinka do práce nebo do školy – nerozmačkají se, jsou lehké, nezaberou v tašce moc místa a krátkodobě jim nevadí ani vyšší teplota.

Kromě vánoček, koláčů, štol, buchet a závinů nabízí rozinky nespočet dalších možností využití. Můžete je mlsat jen tak – jako zdravou náhradu bonbonů. Lze je ale také namíchat s oříšky a semínky a vytvořit si vlastní „studentskou směs“, která potěší nejen vaše chuťové buňky, ale také vám dodá spoustu energie a zároveň je plnohodnotnou svačinkou. Pro ty největší mlsouny máme dokonce připravené rozinky v polevě. Tím to ale zdaleka nekončí – oslaďte si rozinkami svůj jogurt, snídaňovou kaši, domácí müsli, smoothie nebo je nasypejte do salátu, rozinky tyto pokrmy pozvednou na další úroveň.

Konzumace rozinek

Rozinky jsou bohatým zdroje zdraví prospěšných látek, na minerály a stopové prvky dokonce ještě bohatším než čerstvé hrozny. Nutričně nejbohatší jsou tmavé rozinky z červených odrůd vinné révy. Rozinky obsahují vysoký podíl – až 60 % – přírodního cukru, konkrétně glukózy a fruktózy, díky čemuž vám takřka okamžitě dodají notnou dávku energie. Kromě toho v nich najdete vitamin A, C a E, poměrně hodně draslíku, ale také vápník, hořčík, zinek, fosfor, železo a bór.

Zajímavosti o rozinkách

Sluncem vysušené hrozny vinné révy jedli už starověcí Řekové, Římané, Egypťané a Peršané před více než čtyřmi tisíci let. Dodnes jsou rozinky sušené nejčastěji sluncem zhruba po dobu třech týdnů. Věděli jste, že i rozinek existuje mnoho druhů? S pecičkami, bez pecek, různě sladké, černé, hnědé, červené, žluté i zelené. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří takzvané sultánky, které jsou veliké a sladké, a maličké sladké korintky, které jsou tmavé a bez pecek.

Rozinky odebíráme od ověřených pěstitelů, takže se vždy můžete spolehnout na jejich maximální čerstvost a prémiovou kvalitu. Pro jejich co nejdelší trvanlivost je skladujte v uzavřené míse na chladném a tmavém místě.