Lněná semínka

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Lněná semínka

Lněná semínka jsou oblíbená pro vysoký podíl omega 3, proteinů a vlákniny. Tato drobounká, hladká a poměrné tvrdá semínka toho ale nabízejí mnohem víc. Vybírat si můžete hned ze dvou druhů – hnědého a zlatého lněného semínka. Hnědé má příjemně oříškovou chuť, zlaté je o trošičku více máslové.

Kromě výjimečného nutričního profilu mají ještě jednu skvěle využitelnou vlastnost při přípravě pokrmů – silně na sebe vážou vodu, nabývají na objemu a vytváří gel. Použít je můžete například do pečiva, a to jak přímo do těsta, tak i na posyp. O důležité živiny však obohatí i vaše saláty, smoothie nebo domácí granolu.

Proč zařadit lněná semínka do jídelníčku

Lněné semínko obsahuje vysoký podíl omega 3 – kyseliny alfa-linonelové, a také lignany, což jsou fytoestrogeny. Účinky lignanů tedy ocení také ženy v menopauze, které bojují s hormonální nerovnováhou, a v neposlední řadě těhotné ženy, kterým je doporučováno zařadit lněné semínko do stravy několik týdnů před porodem pro usnadnění jeho průběhu.

Lněná semínka obsahují také velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny, v množství tak vysokém, jako je například v polovině hrnku ovesných otrub. Díky tomu jsou skvělým pomocníkem při problémech se zažíváním, ale i při redukčních dietách. Vláknina totiž rychle dodává pocit sytosti. Dále jsou lněná semínka bohatým zdrojem bílkovin, vápníku, mědi, železa, manganu, hořčíku, fosforu, draslíku, zinku, vitaminů B, K a E a selenu. Poslední dva zmíněné jsou známé antioxidanty pomáhají bojovat proti stárnutí buněk. Aby však lidské tělo mohlo využít maximum z těchto látek, je nutné semínka buď dobře rozkousat, namlet nebo na několik hodin namočit do vody. V opačném případě totiž projdou organismem v nezměněném stavu.

Zajímavosti o lnu

Lnu se v našich podmínkách nesmírně daří a v naší zemi se běžně pěstuje. První zmínky o pěstování lnu setého však sahají až do starověkého Egypta. Tato rostlina krásně modře kvete a její latinský název, linum usitatissimum, v překladu len nejužitečnější, vypovídá za vše. Nejen, že konzumujeme jeho semínka, ale jeho stonek obsahuje vlákna využívaná v textilním průmyslu. Lněná semínka, která najdete na našem e-shopu, jsou vypěstována u prověřených pěstitelů z České republiky. Díky tomu se můžete spolehnout na jejich kvalitu a maximální čerstvost. Pro co nejdelší trvanlivost je skladujte na chladném a temném místě v uzavřené nádobě.