Lískové ořechy

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Lískové ořechy

Drobné hnědé oříšky s nezaměnitelnou chutí a vůní – lískové oříšky však mají kromě lahodné chuti i množství pozitivních účinků na zdraví. Tyto oříšky tvoří nenahraditelnou součást mnoha dortů a jiných dezertů. A není se čemu divit, s čokoládou totiž tvoří chuťově neporazitelný tým – zkuste si připravit vlastní lískooříškovou pomazánku, po které se doma jen zapráší. V kombinaci se sušeným ovocem navíc tvoří lískové ořechy plnohodnotnou svačinu, která vás zasytí a dodá energii na celé dopoledne nebo na sportovní aktivitu. Potřebné vitaminy a minerály dodá i do vaší ovesné kaše, jogurtu nebo ovocného salátu. A pokud vás jen honí mlsná, dopřejte si místo smažených brambůrků raději zdravou křupavou pochoutku ve formě pražených lískových oříšků.

Proč pravidelně jíst lískové ořechy?

Lískové oříšky jsou bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek. Mononenasycené mastné kyseliny, které lískové oříšky obsahují, pomáhají snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, který ucpává cévy, a zvýšit hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, který vyživuje srdce a odbourává tuk z cév. Díky tomu je pravidelná konzumace lískových ořechů dobrým pomocníkem v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Mimo to obsahují množství bílkovin. Jsou zdrojem kyseliny listové, vitaminu B a E a ze všech ořechů mají nejvyšší koncentraci antioxidantů zvaných proantokyanidiny.

V lískových oříšcích najdete také vápník, hořčík a fosfor. Mezi další obsažené minerály patří draslík, mangan a zinek. Lískové ořechy jsou pomáhají v prevenci ledvinových kamenů, cukrovky, stařecké demence a zhoršeného zraku. Pro maximální stravitelnost, výraznější chuť a vůni a lepší vstřebávání všech účinných látek doporučujeme nechat ořechy několik hodin namočené ve vodě.

Jak se pěstují lískové ořechy

Líska obecná, která tyto ořechy plodí, roste běžně i u nás. Je to však velmi odolný strom, který zvládá život v různých klimatických pásmech – od Turecka, Španělska a Itálie, kde se pěstuje nejvíce, až po Skandinávii. V semenech každé rostliny jsou vždy ukryté ty nejdůležitější živiny a také skvělá chuť, která se odvíjí od způsobu pěstování. Lískové oříšky proto odebíráme výhradně od ověřených dodavatelů, díky čemuž vám můžeme nabídnout jen ty nejchutnější, nejčerstvější a nejkvalitnější kousky.