Kokos

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Kokos

Sladká chuť a vůně exotiky. Kokos má však kromě skvělé chuti také mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Pro snadnou přípravu všelijakých dobrot pro vás máme připravený strouhaný kokos, který se v kuchyni používá jedna báseň – od kokosem zasněžených dezertů po obalování rumových kuliček.

Strouhaným kokosem ozvláštníte svou ovesnou kaši, tvaroh, jogurt či domácí granolu. Pro takové použití ho doporučujeme ještě mírně opražit, díky čemuž se zvýrazní jeho chuť a vůně. Ve vánočním cukroví kokos rozhodně nesmí chybět a klasickou bábovku či smoothie posunete jeho přidáním na novou – a ještě chutnější – úroveň. Doma si ze strouhaného kokosu připravíte lahodné bezlaktózové mléko, které se hojně používá zejména v exotické asijské kuchyni. Snadno pak vyrobíte i kokosový olej, který je zdravější variantou běžně používaných rostlinných tuků a patří k nejoblíbenějším kosmetickým produktům na světě.

Účinky kokosu na zdraví

Dužina kokosového ořechu, zvaná kopra, obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně vláknina, která napomáhá správné funkci zažívání, bílkoviny, které jsou důležité pro regeneraci a růst svalů, a také sacharidy. Kopra je také bohatým zdrojem fosforu a vápníku, které pomáhají udržovat zdraví kostí a zubů, železo, zinek, draslík, měď, mangan a hořčík., který je důležitý pro nervovou soustavu. Vitaminy skupiny B  jsou bojovníkem proti plísním, kyselina laurunová pomáhá udržovat imunitu.

Jak může pravidelná konzumace kokosu pomoct při redukci hmotnosti? Kokos obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, známé pod zkratkou MCT.  Ty tělo využívá jako zdroj energie, kterou okamžitě využívá, a pokud jich není nadbytek, neukládá je do zásoby jako tuk. MCT dokonce mohou zvýšit váš energetický výdaj v klidovém stavu.

Jak se pěstuje kokos

Kokos – ač ho tak všichni známe a nazýváme – ve skutečnosti není ořech, ale semeno ovoce stromu kokosovníku neboli kokosové palmy. Kokos pod velmi pevnou hnědou skořápkou ukrývá asi 1 cm silnou dužinu. Uvnitř ořechu je kokosová voda, ne mléko. Kokosové mléko, které se přidává do omáček a jiných pokrmů, se připravuje mixováním dužiny s vodou.
Kokos má svůj původ nejpravděpodobněji v Malajsii. Kokosové ořechy jsou uvnitř duté a plavou na hladině, proto se tam mohly bez lidského přičinění dostat po vodě z jiných koutů světa. Stejně tak, jako se z Malajsie rozšířily jinam. Dnes se kokosy pěstují téměř na celém světě a my jsme si dali opravdu záležet na výběru dodavatelů. Proto u nás najdete jen čerstvý kokos prémiové kvality s přirozenou vůní a chutí.