Chia semínka

Filtr zboží podle velikosti baleníVše1.000 gramů500 gramů200 gramů

Chia semínka

Chia semínka se řadí mezi nejoblíbenější semínka posledních let. A rozhodně se není čemu divit – zařazení mezi superpotraviny je díky jejich nutričnímu složení 100% na místě.

Zajímavou vlastností chia semínek je jejich schopnost vázat velké množství vody, a to až desetinásobek vlastní váhy, což se následně projevuje tvorbou gelu. Díky tomu mají skvělé spojovací a zahušťovací schopnosti – můžete je použít například do omáček místo jíšky nebo do těsta místo vajec. Samostatně nemají skoro žádnou chuť, takže se je nemusíte bát přidat takřka do jakéhokoliv pokrmu. Nejoblíbenější jsou však v dezertech, pudingu, pečivu nebo snídaňové kaši. Chia semínka neobsahují lepek, takže je ocení i osoby s intolerancí.

Proč zařadit chia semínka do jídelníčku

Chia semínka obsahují dvakrát více bílkovin než fazole, třikrát více antioxidantů než borůvky, šestkrát více vápníku než mléko, sedmkrát více vitaminu C než pomeranč a osmkrát více omega 3 než losos. K tomu jsou navíc vydatným zdrojem vlákniny, hořčíku, železa, manganu, fosforu, zinku, draslíku, thiaminu, riboflavinu a niacinu.

Chia jsou nejen díky kyselině alfa-linolové (omega 3) hodnotnou výživou. Stačí jedna až dvě lžičky chia semínek denně na to, aby vám dodala spoustu energie, proto jsou velmi oblíbenou součástí stravy sportovců. Díky jejich silnému povzbudivému účinku však není vhodné překračovat denní dávku nebo je konzumovat večer před spaním. Na chia semínka nedají dopustit ani diabetici a osoby, které bojují s redukcí hmotnosti. Díky vysokému obsahu vlákniny totiž rychle zasytí, okamžitě zredukuje pocit hladu.

Zajímavosti o chia semínkách

Chia jsou docela maličká semínka šalvěje hispánské. Ta roste ve Střední a Jižní Americe už více než 4000 let a doplňovala energii na cestách už starodávným Aztékům a Mayům, v jejichž jazyce představuje slovíčko „chia“ sílu. Dovážíme je od prověřených pěstitelů z Argentiny a můžete se spolehnout na to, že naše chia semínka jsou vždy čerstvá a v prémiové kvalitě. Čerstvé vám vydrží nejdéle, pokud je budete skladovat v uzavřené nádobě v chladu a tmě.